Догори

03

жовт. 2008

Опубліковано в Новини фонду

Динаміка електоральних настроїв чернігівців: кому віримо, за кого голосуємо?

В кінці вересня Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень було проведено чергове соціологічне дослідження з метою визначення політичних уподобань, електоральних настроїв жителів м. Чернігова, їх динаміки та характеристик. Шляхом інтерв’ю було опитано 1100 респондентів з урахуванням статево-вікових пропорцій населення в місті. Теоретична похибка вибірки без врахування дизайн-ефекту складає 3%.

Під час дослідження значна увага була приділена вивченню рівня довіри чернігівців до посадових осіб обласного та міського рівня. До цього спонукали все частіші спроби втягнення органів місцевого самоврядування до висловлення недовіри окремим посадовцям як на рівні міста, так і області.

За результатами опитування з’ясувалося, що найвищий рівень довіри (сума відповідей „Повністю довіряю” та „Скоріше довіряю”) має міський голова Олександр Соколов (30,9%). Жоден інший діяч не отримав відсоток довіри, більший за 10%.

Найбільш „впізнаваними” особами в місті є мер Олександр Соколов (частка відповідей „Не знаю такого” – 2,3%), голова обласної ради Наталія Романова (17,7%) та голова облдержадміністрації Володимир Хоменко (25,0%). Найменш відомим мешканцям Чернігова є заступник міського голови Микола Літвінов (43,4% відповідей „Не знаю такого”).


 

В той же час, відповіді респондентів під час вересневого опитування вказали на значну активізацію електоральних очікувань. У порівнянні з серпневим опитуванням Поліського фонду з аналогічним методом побудови вибірки кількість тих, хто не визначився значно зменшилась.

В цілому, якби міського вибори відбулися в найближчу неділю, то преференції чернігівців були б розподілені наступним чином:


 

Отже, якби наступної неділі відбулися вибори міського голови, то найімовірніше перемогу отримав би чинний мер О.Соколов, за якого наразі готові проголосувати 30,2% опитаних. Друге місце з 16,8% голосів посів би О.Савченко, а третє (4,2%) – С.Кнуренко.

Трійка лідерів допоки віртуальних «мерських» перегонів не змінилася у порівнянні з серпневим опитуванням, проте, дуже помітна динаміка у кожного з потенційних кандидатів.


 

Відбулися певні зміни і в думці чернігівців щодо майбутнього представництва політичних партій та громадських блоків у Чернігівській міській раді. Так, якби довелося на даний час обирати депутатів до міського органу самоврядування, то, ймовірно, результати волевиявлення були б наступними:


 

Тож, якби сьогодні відбулися вибори до Чернігівської міської ради, то трьохвідсотковий бар’єр подолали б:

 • Блок Юлії Тимошенко (26,0%);
 • Партія Регіонів (15,7%);
 • Блок „За Чернігів!” (7,9%);
 • Блок Литвина (6,6%);
 • КПУ (5,1% – у межах похибки);
 • Блок «Наша Україна-Народна самооборона» (4,9% – у межах похибки).

За умови голосування жителів м. Чернігова за політичне представництво в Верховній Раді України, загалом по Чернігову були б отримані такі результати:


 

Якби позачергові вибори до Верховної Ради України відбулися наступної неділі, то перемогу в Чернігівській області здобули б наступні політичні сили:

 1. Блок Юлії Тимошенко (27,7%);
 2. Партія Регіонів (18,9%);
 3. Блок Литвина (7,5%);
 4. Блок «Наша Україна» (5,9%).
 5. Комуністична партія України (5,4%);

Довідково: аналітичний центр «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» під час проведення соціологічних досліджень керується виключно науково-дослідницькими інтересами і є незалежним від політичний сил. Експерти Поліського фонду пройшли спеціалізоване навчання у Вищій школі соціології Інституту соціології НАН України, в своїй роботі чітко дотримуються методології проведення кількісних та якісних соціологічних досліджень, для аналізу використовують спеціальне програмне забезпечення.

Публікація вказаного дослідження має на меті уможливлення публічного доступу до об’єктивної інформації щодо опитування громадської думки в м. Чернігові та зменшення можливих спекуляцій в цій царині з боку заангажованих чи непрофесійних структур.

Джерело: Прес-служба Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень